Jakie słuchawki lotnicze polecacie?
To pytanie często słyszymy podczas rozmowy telefonicznej z młodymi lub bardziej doświadczonymi pasjonatami lotnictwa. Pytanie to również często pada w korespondencji w formie elektronicznej. Wychodząc na przeciw rządzy wiedzy naszych Klientów postaramy się doradzić i rozwiać ewentualne wątpliwości w sprawie wyboru słuchawek lotniczych.
Słuchawki lotnicze posiadają dwie podstawowe funkcje – mają zapewnić komunikację głosową między członkami załogi oraz pozostałymi osobami aktualnie znajdującymi się w innych statkach powietrznych. Komunikacja wymagana jest również z nadzorem ruchu lotniczego (np. wierzą). Drugą funkcją jest tłumienie hałasu. Z uwagi na to, że większość komunikatów głosowych odbywa się w samolocie, przed startem lub w trakcie lotu kiedy to panuje duży hałas, ważne jest, aby słuchawki dobrze tłumiły niepożądane dźwięki. Zapewni nam to komfort użytkowania oraz wyraźną komunikację. Słuchawki lotnicze dzielą się na dwie grupy pod kątem sposobu tłumienia hałasu:
Słuchawki lotnicze z tłumieniem pasywnym (PNR – Passive Noise Reduction)
Tłumienie odbywa się „mechanicznie” za pomocą muszli ekranujących, uszczelek żelowych oraz gąbek umieszczonych wewnątrz muszli ekranujących. Każdy element tłumi inny zakres częstotliwości. Współczynnik pochłaniania hałasu rośnie wraz z grubością materiału dźwiękochłonnego. Dodatkowo na jakość tłumienia pasywnego duży wpływ, poza jakością zastosowanych materiałów ma również pałąk słuchawek. Musi być odpowiednio dopasowany do głowy, tak aby zapewnić właściwy docisk słuchawek do uszu. Dlatego tak ważna jest regulacja pałąka oraz możliwość jej dokonania bez dodatkowych narzędzi. Produkowane przez nas słuchawki z pasywnym tłumieniem to modele: GA-350, GA-400, GA-500 oraz GA-600RED, GA-600BLUE oraz GA-600CF. Czyli jakie słuchawki lotnicze polecacie? Godny polecenia jest model GA-500D jest to najpopularniejszy model słuchawek lotniczych naszej produkcji.
Słuchawki lotnicze z tłumieniem aktywnym (ANR – Active Noise Reduction)
Słuchawki aktywne poza tłumieniem pasywnym posiadają jeszcze moduł tłumienia aktywnego.
Za aktywne tłumienie hałasu w słuchawkach lotniczych odpowiadają układy elektroniczne generujące dźwięki w przeciw fazie do hałasu.
Instalowane przez nas układy aktywnej redukcji hałasu (w słuchawkach GA-1100ANR, GA-1500 ANR/BT, GA-1600 ANR/BT CF) zbudowane są z trzech zintegrowanych ze sobą elementów:
- Mikrofonów umieszczonych niezależnie w każdej muszli. Pełnią one funkcję dekodera sygnału odniesienia (hałasu).
- Elektroniki sterującej z szybkim procesorem. Przetwarzającej odebrany przez mikrofon hałas.
- Emiterów sygnału wtórnego (drugiego głośnika umieszczonego w każdej z muszli).
Jakie słuchawki lotnicze z aktywnym tłumieniem polecacie? Jeśli zależy nam na aktywnym tłumieniu bez Bluetooth to najlepszym rozwiązaniem jest model GA-1100ANR. Kiedy potrzebujemy słuchawki aktywne z możliwością sparowania telefonu to powinniśmy wybrać model GA-1500 ANR/BT. Z kolei jeśli zależy nam na obniżonej wadze słuchawek wówczas GA-1600 ANR/BT CF spełni nasze oczekiwania.
Słuchawki z jakim tłumieniem wybrać?
Więc jakie słuchawki lotnicze polecacie? Generalnie słuchawki lotnicze aktywne wydają się lepszym rozwiązaniem od słuchawek pasywnych. Dzieje się tak ze względu na wyższe parametry redukcji hałasu. Od tej reguły jest jeden wyjątek – szkolenie PPL. W czasie jego trwania, musimy wsłuchiwać się we wszystkie dźwięki towarzyszące nam w trakcie lotu. Niestety układ ANR, który tłumi głównie niskie częstotliwości skutecznie nam to uniemożliwi. Nasze słuchawki lotnicze aktywne posiadają w standardzie moduł, który umożliwia wyłączenie aktywnej redukcji szumów. Więc sami możemy decydować kiedy z niej korzystać i np. podczas lotów szkoleniowych wyłączyć ANR.
Firma GAPILOT znalazła jeszcze jedno rozwiązanie tego problemu. Jako producent słuchawek lotniczych jesteśmy w stanie zaoferować naszym Klientom doposażenie ich wcześniej zakupionych słuchawek lotniczych pasywnych w moduł aktywnej redukcji hałasu. Tak więc kupując nasze słuchawki pasywne nie trzeba rezygnować z aktywnego tłumienia. Po skończonym szkoleniu wystarczy, po wcześniejszym kontakcie z nami wysłać nam słuchawki, a my doposażymy je w moduł aktywnego tłumienia. Rozwiązanie to pozwala na rozłożenie ceny zakupu słuchawek aktywnych na dwie części.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek lotniczych?
Warto zwrócić uwagę na gwarancję oraz jej warunki. Czy serwis ma siedzibę w Polsce czy poza jej granicami. W razie awarii słuchawek pozwoli nam to zaoszczędzić dużo czasu, a być może nawet ograniczy wydatki na zakup nowych słuchawek. Niestety na rynku ostatnio pojawiło się sporo produktów wątpliwej jakość. Często nawet podróbek, które na zdjęciach wyglądają podobnie a w rzeczywistości jest to zupełnie inny produkt. Dodatkowo ważna jest jakość materiałów użytych przy produkcji słuchawek lotniczych. Spasowanie poszczególnych elementów oraz estetyka wykonania może wpłynąć również na walory użytkowe. Np. nieodpowiednie spasowanie muszli może skutkować pogorszeniem się parametrów tłumiących, a użycie nieodpowiedniego kleju może sprawić wejście w reakcję z materiałem muszli i w konsekwencji spowodować jego popękanie. Niestety takie sytuacje miały miejsce.
Firma GAPILOT do produkcji swoich słuchawek używa jedynie materiałów najwyższej jakości. Zapewnia to bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość. Możemy dzięki temu zaoferować na nasze produkty 5 lat gwarancji w systemie door-do-door. Nasz serwis swoją siedzibę ma w Polsce. Dysponujemy wszystkimi częściami do słuchawek oraz fachową wiedzą naszych pracowników dzięki czemu jesteśmy w stanie dokonać naprawy, w zależności od obłożenia działu produkcyjnego w max. kilka dni. Jako producent oferujemy również sprzedaż części do słuchawek – przewodów, uszczelek żelowych, mikrofonów, ramion mikrofonowych, nakładek na pałąk itp.