Jak wybrać właściwy typ złącza do samolotu

Wydawać się by mogło, że wybór wtyku w słuchawkach lotniczych to prosta sprawa.

Generalnie największą wagę przykładamy do wybory słuchawek, często nie zwracając uwagi na to w jaki typ złącza wyposażone są słuchawki oraz jaką instalację posiada statek powietrzny którym będziemy latać. Często ten błąd mogą popełnić początkujący piloci, którzy już na etapie szkolenie kupują słuchawki od starszego kolegi lub sprowadzają z USA  słuchawki po okazyjnej cenie.

Niestety często okazuje się, że słuchawki które kupili mają inne złącze i nie nadają się do latania w General Aviation. Nie pomoże tu również adapter do słuchawek lotniczych gdyż, słuchawki, które kupili mają nie tylko inny wtyk, ale również inny standard oporności mikrofonu. Najczęściej okazuje się, że po okazyjnej cenie kupili wojskowe słuchawki lotnicze stosowane w śmigłowcach, które nie nadają się na nasze samoloty.

Cywilne samoloty najczęściej wyposażone są w dwa gniazda typu PJ. Więc musimy szukać słuchawek zakończonych wtykami PJ (dwa duże jacki, PJ052 i PJ068). Większość cywilnych, certyfikowanych samolotów zachodniej produkcji używa tego standardu i jeśli poszukujemy słuchawek lotniczych do samolotowej radiostacji pokładowej to powinniśmy wybrać to złącze.

Drugi standardem stosowanym w lotnictwie jest U174/U i jest on stosowany prawie wyłącznie w instalacjach montowanych w śmigłowcach. Nasza firma produkuje słuchawki również z tym wtykiem.

Trzecim standardem może być Lemo 6 PIN. Jest to standard firmy BOSE. Gniazdo w tym standardzie znajdziemy również w niektórych wiatrakowcach. W przypadku tego wtyku możemy zamówić słuchawki z tym własnie wtykiem lub z wtykiem PJ i skorzystać z adaptera.

Rzadko już spotykanym rozwiązaniem jest złącze typu ZS. Stosowane one było głównie w samolotach produkcji państw byłego bloku wschodniego (np. Zlin, Wilga, JAK) oraz w szybowcach. W przypadku tego złącza możemy zamówić przejściówkę naszej produkcji lub słuchawki zakończone wtykiem ZS.

Odrębną kwestią jest dobór wtyku do radiostacji ręcznej (noszonej). Jeśli w radiostacji w miejscu podłączenia słuchawek znajdują się dwa małe gniazda jack 2,5 mm i 3,5 mm oddalone od siebie o 10 mm wówczas mamy do czynienia ze standardem firmy Icom. W ofercie firmy GAPILOT jest to wtyk S1. Większość producentów dodaje do swoich radiostacji przejściówkę z PJ na S1. Taka przejściówka znajduje się również w naszej ofercie.

Przy wyborze złączy do komunikacji lotniczej należ także pamiętać, że równie ważny jest fakt zastosowania w słuchawkach tzw. preampu lotniczego – specjalnego układu zapewniającego kompatybilność mikrofonu z instalacją lotniczą. W wypadku słuchawek lotniczych naszej firmy taki preamp (przedwzmacniacz lotniczy) oferowany jest w standardzie.

 

W razie pytań lub wątpliwości w kwestii konfiguracji naszych słuchawek prosimy o kontakt z naszym działem technicznym:

mail: serwis@gapilot.eu

telefon: 889 949 950

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Koszyk

[]
Wróć na górę